Sekabet Maça Kızı Oyunu Nasıl Oynanır?

sekabet maça kızı oyunu

Sekabet maça kızı oyunu, platformun yeni kategorilerinden olan “kahve” bölümünde yer almaktadır. Toplam 4 oyuncu tarafından oynanabilen maça kızında herkes kişisel olarak oynamaktadır. Her takımda yer alan kart değerleri, en yüksek karttan (AS) en düşüğe kadar değişir (ikili). Bu oyunda koz olarak kullanabileceğiniz bir kart takımı ise yoktur!

Sekabet Maça Kızı Oyunu

Oyunda sinek 2’liye sahip oyuncunun ilk oynaması gerekmektedir. Ayrıca mümkün olduğu kadar oyuncular aynı takımı izlemelidir. Bu durum mümkün değilse, diğer takımlardan 1 kart oynanabilir. En yüksek değerdeki kartı oynayan kişi kartları alır ve sonraki turu başlatır. Maça kızı oyunu kapsamında herhangi bir kupa kartını ya da maça kızını oynamakla ilgili olarak bir takım sınırlamalar mevcuttur.

Farklı bir maça kartınız olmasa bile, ilk turda kupa kartı veya maça kızı ile oynayamazsınız. Ayrıca kupalar kırılmadan herhangi bir kupa ile başlamanız mümkün değildir. “Kupa kırma” terimi ile oyuncunun herhangi bir kartı izleyememesi halinde kupa kartını vermesi ifade edilmektedir. Maça kızı oyunu, 13 kartın tamamı oynandığı zaman sona ermektedir.

Maça Kızı Oyununda Kart Dağıtımı ve Puanlama

Oyunda kart dağıtımı saat yönüne doğru yapılmaktadır. Oyunculara yalnızca kendilerinin görebilecekleri toplam 13 kart verilir. Kart dağıtımı gerçekleştikten sonra “kartların geçirilmesi” işlemi uygulanır. Bu aşamada her oyuncunun elinden 3 kart seçmesi ve bu kartları rakibe geçirmek amacıyla masaya koyması gerekmektedir. Kartlar ilk turda sol taraftaki oyuncuya, ikinci turda sağ taraftakine ve üçüncü turda da karşıdaki oyuncuya geçirilir. Dördüncü turda ise bu işlem yapılmaz! Oyun bitene kadar bahsettiğimiz döngü devam eder.

Sekabet maça kızı puanlaması, oyuncuların kazandıkları kartlar arasında kaç adet ceza kartı bulunduğuna bağlıdır. Bu doğrultuda maça kızı 13, kupalar ise 1 ceza puanı vermektedir. Dolayısıyla her oyun turunda toplam 26 ceza puanı vardır. Oyunculardan birinin ceza kartlarının hepsini kazanması durumunda, ilgili oyuncu “0” puan ve rakip oyuncular 26 puan alır. Maça kızı oyunu, herhangi bir oyuncunun 100 puana erişmesi halinde sona erer. Kazanan oyuncu ise, en az puana sahip olan oyuncudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın